ChatGPT, розум та чудовиська

Микола Карчевський, Олена Карчевська
21.02.2023

Навколо СhatGPT багато розмов. Дано багато оцінок, зроблено безліч прогнозів. Як оптимісти, так і песимісти з новою силою обстоюють свої позиції. Розповімо Вам про наш досвід використання системи.

Фактично

ChatGPT – пошукова система нового типу. У звичайних контекстних системах запит представляє собою набір слів, які має містити необхідна сторінка, а результат – перелік таких сторінок. ChatGPT працює інакше, це пошукова система, яка приймає запити та повертає результати у вигляді діалогу.

Наприклад, на запитання «Як пояснити дитині, що таке ChatGPT?» система запропонувала таку відповідь.

ChatGPT відповідає як про себе розповісти дитині

Система сформулювала достатньо змістовні відповіді на питання, що стосувалися протидії злочинності в Україні, ефективності кримінально-правового регулювання, перспектив використання штучного інтелекту в кримінальній юстиції та обчислювальної кримінології. Не дивлячись на очевидну наявність шаблонів (положення 1, положення 2, висновок), результати роботи ChatGPT представляли собою достатньо вдалі узагальнення найбільш поширених поглядів наявних в інтернеті.

Приємно здивували результати пошуків, пов’язаних з програмуванням. Система пропонувала чіткі відповіді з прикладами фрагментів скриптів щодо використання певних функцій або бібліотек.

ChatGPT пояснює функцію apply мови програмування R

Що буде далі

Прогнози докорінних змін в освіті, науці, творчості та соціальних медіа навряд чи є реалістичними. Як і будь яка інформаційна технологія, пошукові системи, засновані на машинному навчанні (такі як ChatGPT), дуже швидко стануть звичайними інструментами для роботи з притаманними їм позитивними та негативними якостями. Користувачі будуть дедалі точніше формулювати пошукові запити, система буде ставати складнішою, охоплюватиме більші масиви знань. Гостріше проявлятимуться класичні проблеми машинного навчання – алгоритмічна упередженість та непрозорість (що позначиться на рівні соціальної довіри до відповідних систем). Утвориться нова «сіра» зона маніпуляцій з персональними даними. Викладачі отримають нові види порушень академічної доброчесності, але подальша індивідуалізація самостійної роботи з рештою забезпечить більшу якість освіти. Науковці в котре упевняться в обмеженій науковій цінності робіт без оригінальних ідей. Соціальна комунікація швидко «перетравить» штучно генерований контент. Попит, впливовість та популярність, як і завжди, визначатимуться не інструментами, а потребуватимуть значної роботи, майстерності, таланту.

Чому в назві згадуються розум та чудовиська

Хайп навколо ChatGPT нагадав відому роботу Франциска Гойї «Сон розуму народжує чудовиськ».

«Сон розуму народжує чудовиськ» – один з найбільш відомих офортів серії “Капрічос”.
Франціско Гойя (1799)

Коли перспективи нової технології оцінюються емоційно, некритично, коли «розум спить», з’являються «чудовиська» очікуваних «катастроф» або «кардинальних трансформацій». Натомість послідовний, спокійний аналіз нових технологій та меж їх використання істотно розширює можливості навчання, освіти та творчості. Не менш відомим ніж зображення є коментар Гойї до «Сну розуму»: «Фантазія, покинута розумом, породжує неможливих монстрів: об’єднана з ним, вона є матір’ю мистецтв і джерелом чудес».

Гугл промовляє іспанською назву роботи Франциска Гойї та комаентар майстра до неї

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s